Jauniešu debatēs par invaliditāti diskutē vairāk nekā 100 dalībnieku

Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) īstenotās kampaņas laikā “Atvērtība ir vērtība” aprīlī un maijā dažādās Latvijas skolās, pulcējot vairāk kā 100 dalībniekus, notika piecas jauniešu debates “Pamani, neizslēdz, iekļauj: invaliditāte un iespējas.”

Debašu mērķis ir vairot izpratni par veselīgu un atvērtu skatījumu, attieksmi pret cilvēkiem ar invaliditāti un viņu iespējām ikdienā. Gatavojoties diskusiju norisei, diskusijas dalībnieki iepazinās ar diskriminācijas terminoloģiju un ar aktuālāko statistiku par situāciju Latvijā. Ikviens interesents tika aicināts iepazīties ar sagatavoto apkopojumu par invaliditātes diskrimināciju Latvijā un Eiropā kampaņas “Atvērtība ir vērtība” interneta vietnē www.atvertiba.lv.

Jāspēj piecelties un doties tālāk 
Šogad jauniešu debates notika Mārupes Valsts ģimnāzijā, Bauskas Valsts ģimnāzijā, Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijā, Talsu Valsts ģimnāzijā un Jēkabpils 2. vidusskolā. Pasākumu vadīja profesors, humanitāro zinātņu doktors, kultūrpētnieks Deniss Hanovs, bet ar iedvesmas stāstu katrā no debatēm dalījās vēstneši – paralimpiete, loku šāvēja Ieva Melle, paralimpiete Diāna Dadzīte, Latvijas parahokeja komandas sportiste Annija Kļaviņa un paralimpietis Aigars Apinis. Vēstnešu dzīves stāsti un sniegtās atziņas jauniešus mudināja domāt par dzīves vērtībām, toleranci, iecietību, mērķiem, neatlaidību un gribasspēku.

“Mums ir sapņi un mērķi, bet katru reizi ejot uz tiem, mums būs kritieni un būs cilvēki, kuri mums neticēs, ka spēsim tos sasniegt, bet tikai mums pašiem ir jātic sev, lai sasniegtu savus sapņus un mērķus,” pieredzē un pārdomās dalās paralimpiete Diāna Dadzīte, kura ir pārliecināta, ka nekad nevajag padoties, jo brīdī, kad aizveras vienas durvis, citas atveras, kas ļauj nereti ļauj sasniegt ko labāku.

Arī loku šāvēja Ieva Melle ir pārliecināta, ka: “Viena jūsu dota iespēja var būt kā sākums kādam citam sapņu vai mērķu piepildīšanai.”  

Savukārt Latvijas parahokeja komandas sportiste Anniņa Kļaviņa ar savu dzīves stāstu un atziņām jauniešiem ļāva apjaust, ka par spīti grūtībām, ar  gribasspēku dzīvē var sasniegt ļoti daudz: „Dažkārt, lai pieņemtu mūsu atšķirības, ir vajadzīgs tikai viena cilvēka piemērs. Caur smaidu un mīlestību es cenšos parādīt pasaulei, ka mūsu dažādības izkrāso, nevis šķir.”

Aigars Apinis ir pārliecināts, ka: “Dzīvē nav tāda vārda “nevaru.” NAV! Ir tikai “NEGRIBU.

Jaunieši gūst iedvesmu
Jaunieši pēc debatēm atzina, ka sarunas ar sportistiem viņiem sniedza iespēju saprast, ka līdz ar invaliditātes iegūšanu, dzīve nebūt nebeidzas. Piemēram, pēc sarunas ar paralimpieti Diānu Dadzīti, Jēkabpils 2. vidusskolas 7.d klases skolēni atzina, ka sportistes attieksme pret dzīvi, pozitīvisms un enerģija lika aizdomāties par to, ka dzīve nebeidzas pēc negadījuma, ka cilvēks arī ratiņkrēslā ir pilnvērtīgs un var turpināt vienkāršas ikdienas gaitas un galvenais – būt laimīgs. Tāpat skolēni bija pārsteigti par statistiku, cik daudz Latvijā un Eiropā ir cilvēku ar invaliditāti. Viņi atzina, ka ikdienā šādus cilvēkus reti var pamanīt. Arī šajā jautājumā radās diskusija, kāpēc mūsdienu sabiedrībā šādi cilvēki ir reti sastopami. Savukārt skolēni ar īpašām vajadzībām bija pārsteigti, kad ieraudzīja paralimpisko sportisti – smaidīgu sievieti, kura pastāstīja par savu dzīvi, sportu un arī parādīja dažus trikus ar ratiņkrēslu. Skolēni noskatījās īso filmiņu par paralimpisko medaļnieci Diānu Dadzīti.

Jauniešu atziņas:
„Kārtējo reizi pārliecinājos, ka ar neatlaidīgu darbu un cīņas sparu, nezaudējot dzīvesprieku, var pārliecināt sabiedrību par to, ka esi pilnvērtīgs sabiedrības loceklis un sasniegt augstus rezultātus sportā, un pat atpazīstamību pasaulē. Iedvesmojošs stāsts!”
(Artis Adamaitis, 8. B klase)

„Nebiju aizdomājusies par vārda invalīds tiešo nozīmi. Tikai tagad sapratu, ka tas ir nederīgs (tulkojums no angļu valodas – invalid) Manuprāt, nav pareizi saukt kādu cilvēku par nederīgu. A. Apinis ir lielisks paraugs tam, kā tiekties pēc saviem mērķiem. Bija tiešām iespaidīgi redzēt visas viņa iegūtās medaļas.”
(Estere Gudone, 8.B klase)

„Noteikti varu teikt – paralimpietis Aigars Apinis ir stiprs cilvēks. Neskatoties uz visām grūtībām, viņš spējis neapstāties un darīt to, kas viņam padodas un sagādā prieku. Man kā pusaudzei šķita ļoti svarīgi dzirdēt to, ka citi cilvēki spēj lauzt stereotipus pat tad, ja nav liela atbalsta. Saruna ar Aigaru Apini reizēm lika arī aizdomāties par to, cik strauji viss spēj mainīties, ka bieži vien nevaram paļauties uz cilvēkiem sev apkārt. Nācās padomāt arī par saviem tuviniekiem. Emocionālie vārdi  lika vēlreiz saprast, ka jebkurš no mums ir cilvēks.”
(Karīna Kondore 8.B klase)

„Tikšanās ar paraliempieti Aigaru Apini, manuprāt, bija ļoti pamācoša. Visvairāk mani piesaistīja runa par diskrimināciju, kura bija ne tikai no cilvēku puses, bet arī no valsts. Vārdi, kurus A.Apinis teica, ka pirmajās paralimpiskajās spēles viņam piešķīra 8 reizes mazāk apbalvojumu nekā “parastajam” olimpietim, man trāpīja tieši sirdī. Man tas lika aizdomāties par savu attieksmi pret cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, un noteikti to mainīt uz labo pusi. Lekcija mums visiem lika aizdomāties, kā būt tolerantiem un rūpēties arī pret citiem cilvēkiem.”
(Daniels Jemeļjanovs, 8.B klase)

„Ļoti iedvesmojošs dzīves stāsts, nepadevās un spēja sasniegt virsotnes.”
(Dāvis Smiltnieks, 8.B klase)

„Aigars Apinis ir cilvēks, kurš ar savu dzīves stāstu prot iedvesmot, liekot katram padomāt, kādas ir mūsu dzīves vērtības. Lai, cik būtu grūti, nedrīkst apstāties, ir jāspēj piecelties un doties tālāk. Aigars ar savu gribasspēku, neatlaidību, darba sparu spēj pierādīt, ka viss ir iespējams, ja pats to ļoti vēlies.”
(Aiva Aišpure, Bauskas Valsts ģimnāzijas skolotāja)

Pasākuma laikā jauniešiem bija iespēja:

  • gūt izpratni par diskriminācijas veidiem, iepazīties ar datiem par cilvēku ar invaliditāti situāciju Latvijā un Eiropā;
  • piedalīties diskusijās, rodot atbildes par to, kas ir diskriminācija, t.sk. diskriminācija invaliditātes dēļ, kā arī gūstot izpratni, kā katrs no mums var to mazināt;
  • iejusties dažādu diskriminācijas pakļauto personu lomās un atpazīt dažādību arī sevī;
  • izprast dažādos invaliditātes veidus, iejūtoties cilvēku ar invaliditāti lomās;
  • piedalīties radošajā spēlē – diskusijā, identificējot diskriminācijas riskus invaliditātes, piedāvājot savu redzējumu, kā ar savu rīcību un attieksmi var mainīt esošo situāciju un veicināt iekļaujošu attieksmi.

Informatīvā kampaņa “Atvērtība ir vērtība” tiek īstenota Sabiedrības integrācijas fonda projekta “Dažādības veicināšana” (Nr. 9.1.4.4./16/I/001) ietvaros. Finansējums 85% apmērā piešķirts no Eiropas Sociālā fonda, un 15% finansē Latvijas valsts.

Eiropas savienība, ieguldījums tavā nākotnē
Skip to content