Šis apkopojums ir sagatavots, lai jaunieši būtu labāk informēti sarunai par vecuma diskrimināciju jeb eidžismu Latvijā un citviet. Šeit apkopotas nozīmīgākās atziņas no jaunākajiem statistikas pārskatiem un sabiedriskās domas pētījumiem Latvijā un Eiropā.
Diskriminācija ir nepamatota atšķirīga attieksme kāda aizliegta pamata dēļ: dzimums, rase vai etniskā izcelsme, ādas krāsa, vecums, invaliditāte, reliģiskā vai politiskā pārliecība, nacionālā vai sociālā izcelsme, mantiskais vai ģimenes stāvoklis, seksuālā orientācija vai citi apstākļi. Tomēr ne vienmēr, kad vērojama atšķirīga attieksme, ir notikusi diskriminācija, – diskriminācija ir tad, ja atšķirīga attieksme ir nepamatota.
Diskriminācija uz vecuma pamata neaprobežojas tikai ar nodarbinātības jomu, tā aptver arī sociālo jomu, veselības aprūpi, izglītību, stipendijas, pakalpojumus u. c. dzīves sfēras.
Novecošana ir dabisks, neatgriezenisks, ilgstošs bioloģisks process cilvēka organisma individuālajā attīstībā.
Eidžisms ir veids, kādā mēs domājam, jūtam un rīkojamies attiecībā pret vecumu un novecošanu. Izjūtu līmenī tie ir aizspriedumi; domāšanas līmenī tie ir stereotipi; rīcības līmenī tā ir diskriminācija.
Stereotipi – vispārēji, vienkāršoti, noturīgi priekšstati par dažādām sociālām grupām ar tām raksturīgām īpašībām, kas nebalstās uz objektīvu patiesību, bet pamatojas uz diezgan subjektīviem un bieži vien nepārbaudāmiem apgalvojumiem, pieņēmumiem.
Vecuma stereotipi lielākoties ir negatīvi, bet, neraugoties uz to, vispārinājumi, kas attiecas uz cilvēka vecumu, var būt daļēji patiesi. Gados vecāki cilvēki tiek uzskatīti par slimiem, lēnīgiem, aizmāršīgiem, skopiem, vientuļiem.
Aizspriedumi – objektīvi nepamatoti stereotipi par kādu cilvēku, cilvēku grupu vai sabiedrības parādību, kuru pamatā ir nepareizi vai kļūdaini vispārinājumi, kā arī strikta un nelokāma attieksme.
Veselīga un aktīva novecošana – veselīga dzīvesveida popularizēšana visa mūža garumā, kas ietver cilvēku patēriņa un uztura ieradumus, kā arī fiziskās un sociālās aktivitātes līmeni.
Tiešā vecuma diskriminācija – situācija, kad kādas vecuma grupas pārstāvim tiek noteikti labāki nosacījumi nekā citas vecuma grupas pārstāvim.
Netiešā vecuma diskriminācija – situācija, kad neitrāls nosacījums vai kritērijs rada sliktākus apstākļus vienai vecuma grupai.
Multiplā diskriminācija – situācija, kurā persona tiek nostādīta sliktākā situācijā vairāku diskriminācijas pamatu dēļ.
Eiropas Savienības līmenī pēdējā laikā vairāk tiek lietots jēdziens “novecošana”, aktīva novecošana un sociālo tiesību nodrošināšana jebkurā vecumā.
Jēdziens “eidžisms” (ageism) kā izpētes objekts zinātnē ieviesies jau pagājušā gadsimta 60.– 80. gados. Amerikāņu sociologs Roberts Butlers, ASV Nacionālā Institūta pret novecošanos (National Institute on Aging) direktors, bija viens no pirmajiem zinātniekiem, kurš pielīdzināja eidžismu citām fanātisma formām – rasismam, sektantismam vai seksismam, definējot to kā sistemātisku stereotipu un aizspriedumu procesu pret veciem cilvēkiem. Savukārt ievērojamas amerikāņu gerontologs Erdmans Palmors (Erdman Palmore), kurš uzrakstījis vairākas grāmatas par novecošanu un dažādiem ar to saistītiem stereotipiem, norāda, ka tādi aizspriedumi kā nemitīgas kaites, nepievilcība, zudušas prāta spējas, nespēja uztvert reālo dzīvi, vai grūtības apgūt jaunas lietas, ir izveidojušies sabiedrībā sociāli ekonomisku un sociālu apsvērumu rezultātā.
Zinātniece Māra Vidnere jau 2006. gadā detalizēti aplūko šos stereotipus Latvijas apstākļos un norāda, ka daudzi no tiem kalpo veco ļaužu diskriminācijai darba tirgū. Autore jau toreiz norādījusi, ka apmēram 78% cilvēku vecumā ap 65 gadiem ir spējīgi veikt dažādas aktivitātes un pilnvērtīgi piedalīties darba tirgū (Vidnere, 2006, delfi.lv). Stereotipu, ka visi veci cilvēki ir neglīti un nevīžīgi, palīdz veidot masu mediji, publicējot karikatūras un nepievilcīgus aprakstus. Savukārt, kamēr viena kultūra vecumu saista ar neglītumu un jaunību – ar skaistumu, citas kultūras apbrīno vecumu.
Vecums ir viena no pirmajām lietām, ko pamanām citos cilvēkos un atkarībā no mūsu kultūras un pieredzes, tas liek izdarīt pārsteidzīgus secinājumus par konkrēto cilvēku un viņa personību vai spējām. Eidžisma pamatā ir prakse, kad vecums tiek izmantots, lai kategorizētu un iedalītu cilvēkus tā, ka tas rada kaitējumu, nelabvēlīgu stāvokli un netaisnību, mazinot paaudžu solidaritāti. Eidžisms mūsu dzīves laikā iegūst dažādas formas. Piemēram, pusaudzis var tikt izsmiets par politiskās kustības vai biznesa uzsākšanu; gan gados vecākiem, gan jaunākiem cilvēkiem vecuma dēļ var tikt liegts darbs; vai vecāku cilvēku var noniecināt un izslēgt no sabiedrības
Eidžismu veido trīs elementi – stereotipi (kā mēs domājam), aizspriedumi (kā mēs jūtamies) un diskriminācija (kā mēs rīkojamies). Tas var būt institucionāls, starppersonu vai pašvirzīts eidžisms. Institucionālais eidžisms attiecas uz likumiem, noteikumiem, sociālajām normām, institūciju politiku un praksi, kas netaisnīgi ierobežo kādas vecuma grupas cilvēku iespējas. Starppersonu eidžisms rodas mijiedarbībā starp diviem vai vairākiem indivīdiem, savukārt pašvirzīts eidžisms rodas, kad cilvēks pats sev uzliek ierobežojumus, balsooties uz savu vecumu.
Sabiedrība noveco un tā ir ilgstoši novērota tendence, kas Eiropā sākusies pirms vairākām desmitgadēm. Par to liecina gados vecāku iedzīvotāju arvien pieaugošais īpatsvars un darbspējīgā vecuma iedzīvotāju daļas samazināšanās iedzīvotāju kopskaitā.
Saskaņā ar aplēsēm Eiropas Savienības (ES) 27 dalībvalstu iedzīvotāju kopskaitā tuvākās desmitgades laikā nav paredzams būtisks pieaugums. No 446,8 miljoniem 2019. gada 1. janvārī ES 27 dalībvalstu iedzīvotāju kopskaits 2026.–2029. gada periodā varētu sasniegt 449,3 miljonus.
Savukārt vecāku personu (65 vai vairāk gadi) īpatsvars pieaugs ievērojami – no 90,5 miljoniem 2019. gada sākumā līdz 129,8 miljoniem 2050. gadā. Tādējādi 75–84 gadus vecu personu skaits augs par 56,1%, bet 85+ gadus vecu cilvēku skaits vairāk nekā divkāršosies. Tādējādi arī augs vecāku cilvēku nozīme sabiedrībā.
Latvijā sabiedrības novecošana ir nedaudz straujāka nekā citās Eiropas valstīs. Līdz 2050. gadam gandrīz pusi jeb 45% Latvijas sabiedrības veidos 55+ gadus veci cilvēki.
Līdz 2100. gadam 65 vai vairāk gadus vecie iedzīvotāji veidos 31,3 % no ES 27 dalībvalstu iedzīvotāju kopskaita salīdzinājumā ar 20,2 % 2019. gadā.
Kopējais iedzīvotāju skaits Latvijā 2020. gada beigās bija 1 907 675:
Vidējais dzīves ilgums pakāpeniski pieaug visā pasaulē. Vidējais mūža ilgums pasaulē 2020. gadā sasniedza 75,6 gadus sievietēm un 70,8 gadus vīriešiem. Savukārt Latvijā šie rādītāji ir vēl daudzsološāki, lai arī pēc vidējā mūža ilguma pasaules reitingā ierindojamies 85. vietā no 193 valstīm. Sieviešu vidējais mūža ilgums Latvijā sasniedz 80,4 gadus, kamēr vīriešiem tas ir vienā līmenī ar pasaules vidējo – 70,8 gadi.
Nenoliedzami Eiropā un Latvijā pastāvīgi tiek veikts darbs, lai veicinātu aktīvu novecošanu un paaudžu saiknes veidošanu, vecu cilvēku vērtības celšanu sabiedrībā, vecuma diskriminācijas samazināšanu, kā arī aktīva un veselīga dzīvesveida sekmēšanu.
Šobrīd bieži lietots termins „veselīga novecošanās”. “Veselīga novecošanās”, tāpat kā “aktīva novecošana”, uzsver nepieciešamību radīt iespēju vecāka gadagājuma cilvēkiem saglabāt savas spējas kā resursu viņu ģimenēm, kopienām un ekonomikai.
Veselīgas novecošanās procesu ietekmē gan katra cilvēka ģenētiskais fonds un personu raksturojošie faktori (dzimums, nodarbošanās, izglītība, veselības stāvoklis), gan arī vide.
Pētījumos seniori norāda, ka veselīgas novecošanās elementi ir:
Pasaules Veselības organizācija jau pirms vairākiem gadiem piedāvāja jaunu vecumposmu klasifikāciju, sekojot līdzi mūsdienu sabiedrības izmaiņām, kas ietver atteikšanos no stereotipiem un aktīvas novecošanas konceptu.
Vecāku cilvēku loma sabiedrībā tikai pieaugs, un tās potenciāla attīstību noteiks tas, cik aktīvi apgūsim aktīvās novecošanas konceptu, tādējādi pagarinot aktīvās darba un sabiedriskās dzīves posmu un plašāk integrējot vecākus cilvēkus sabiedrībā.
Sekmīga dažādu aizspriedumu un stereotipu plaisas mazināšana starp 50+ un pārējām vecuma grupām var sniegt pievienoto vērtību daudzās jomās, risinot, piemēram, darbaspēka pietiekamības izaicinājumus, ģimenes ikdienas sabalansēšanu un paaudžu pieredzes apmaiņu.
[1] Avots: tiešsaistē pieejamā Eurostat tabula lfsi_emp_a. un lfsa_upgan.
Kontaktinformācija
Ilze Dūmiņa, Projekta ieviešanas vienības vadītāja